Sprawozdanie z konferencji naukowej INSO 2023 (8 grudnia 2023 r., Warszawa)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 8 grudnia 2023 r. dobyła się w Warszawie Konferencja naukowa INSO, której byłem uczestnikiem. Konferencja miała charakter corocznego spotkania, w ramach kolejnej 15. edycji Kongresu Prawa Restrukturyzacyjnego i Upadłościowego zorganizowanego przez Instytut Allerhanda. Temat tegorocznego Kongresu brzmiał „Przedsiębiorstwo w restrukturyzacji”.

Cel konferencji naukowej INSO 2023

Cykliczne Kongresy naukowe odbywają się co roku w Warszawie, każdy w innych, doniosłych i urokliwych miejscach na mapie stolicy naszego kraju. W tym roku wydarzenie odbyło się w prestiżowym Audytorium Muzeum Historii Żydów POLIN.

Kongres służył wymianie myśli świata praktyki (uczestnikami byli m.in. sędziowie, doradcy restrukturyzacyjni, adwokaci, radcy prawni), nauki (profesorowie uczelni wyższych) i sektora finansowego (przedstawiciele banków) w zakresie skupiającym swoją uwagę na niewypłacalności polskich przedsiębiorstw.

Potrzeba skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstw

Myśl przewodnia spotkania bardzo dobrze wpisuje się w obecną sytuację na rynku. Z jednej strony jesteśmy w sytuacji po pandemii, w trakcie wojen w Ukrainie i w Strefie Gazy. Pokłosiem tych wydarzeń jest i będzie zwiększony stan niewypłacalności polskich firm. Potwierdzeniem powyższych słów są wyniki z października, który był rekordowym okresem obfitującym w ilość złożonych wniosków o ogłoszenie upadłości – 123 wnioski, natomiast wydanych postanowień o ogłoszenie upadłości było aż 52.

Z drugiej strony poprzez tego typu wydarzenie zastanawiamy się, w jaki sposób przeprowadzić firmy przez skuteczną restrukturyzację, nie dopuszczając do ich upadłości. Dowodzi to zwiększającego zainteresowania świata nauki i praktyki problematyką niewypłacalności.

Przebieg konferencji naukowej INSO 2023

Kongres podzielony był na panele:

  1. Pierwszy praktyczny mówił o „Skutecznej restrukturyzacji przedsiębiorstw, czyli jak poprawić skuteczność postępowań restrukturyzacyjnych”.
  2. Panel regulacyjny (Legislacyjny) w sprawie „Zbycie przedsiębiorstwa w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Perspektywa krajowa oraz międzynarodowa”.
  3. Panel Sędziowski rozprawiał się kwestią o tematyce „Układ … i co dalej?”.

Całość kończył bankiet, podczas którego centralnym punktem było wręczenie prestiżowej dorocznej nagrody in. Maurycego Allerhanda.

Wnioski z konferencji naukowej INSO 2023

Ilość poruszonych tematów jednoznacznie wskazuje na wzmożone zainteresowanie i chęci skierowane w stronę poprawy skuteczności przeprowadzanych restrukturyzacji, które w swojej istocie powinny naprawiać niewypłacalne lub zagrożone przedsiębiorstwa, nie dopuszczając do upadłości, która jest ostatecznością.

© 2020 Kancelaria Libero